Moderní Gothic Style (není náš článek)

22. října 2009 v 18:14 | Dark Princess , poupravila Bels Revenge |  Články
zase jednou pravdivý článek asi z 1/2 ... No nejprve uvedu zdroj : (odkaz) . Přečtěte si článek, pod ním bude mé vyjádření :)

Moderní "gothic style" vznikl na začátku 80.let jako část punkové subkultury (která byla sama o sobě odmítnutím většiny společenských hodnot). Pojem "gothic" poprvé použil manažér skupiny Joy Division - Anthony H.Wilson. Další podporou pro "gothic style" byli filmy a hudba. Například film "Vrána" pomohl hodně prosadit tento temný a depresivní životní styl. Časem vzniklo velké množství dalších zajímavých gotických filmů a množství gotických kapel, např.(CRADLE OF FILTH, MORTIIS, MY DYING BRIDE, THEATRE OF TRAGEDY………..) Od 80.let se "gothic style" příliš nezměnil, přibylo pár hudebních těles a obohatila se i móda. Přibylo více latexu a obojků na krku. "Gothic style" je často svázán s fetišismem, guma, latex, velmi odvážné a erotické oblečení. Potlačení pohlavnosti, (muži v sukních, korzetech a s nalakovanými nehty - ženy v těsných kožených kalhotech a ověšené řetězy. V každém městě se snad dnes najde skupinka gotiků.
"Gothic is live!"
"Co je to gothic?"
Gothic ve své zjednodušené formě je subkultura. Skupina lidí, kteří se cítí dobře ve společnosti podobně orientovaných lidí. Neexistuje však žádná specifická věc, která definuje čím se člověk stává gotikem. Snad jen oblibou "mnohdy závislostí" na černém "temném" oblečení. Lidé v gotické scéně mají odlišné názory na hudbu, jsou různého náboženství, mají rozličná zaměstnání, zájmy a módní vkus. Ale přesto je cosi spojuje. Někteří jsou melancholičtí, citliví a křehcí. Jiní mohou být arogantní, přímočaří a tvrdí ve svých názorech a přesvědčení. Avšak čemu vlastně věří a co vyznávají? Někteří lpí na své temné image, jiní se prostě jen dobře baví.
"Proč jsou lidé gothic?"
Většina gotiků se stává gotiky, protože se cítí být "nebo skutečně jsou" odlišní od ostatních. Chtějí žít podle svého vlastního rozhodnutí a mnohdy se nemohou zařadit do "normální" společnosti. Gotici mají svobodnou mysl a neakceptují morální pravidla "stádní" společnosti. Gotici však rádi naslouchají ostatním a potom si vytvářejí vlastní názor. Gotici se také především, proto, že nejsou právě nejsnadněji přijímáni okolím, pro svůj styl oblékání a projevu, rádi shlukují do skupin - "gothic párty". Tato síla, vyplývající ze shromažďování podobně smýšlejících osobností, má dobrý efekt pro obě strany, pro individualitu gotiků i okolní společnost. Mezi gotiky panuje velice přátelská atmosféra, protože jsou jeden druhému oporou a necítí se vedle podobně zaměřených jedinců, tolik odsunutí od společnosti. Utvářejí si tak vlastní menšinovou společnost gotiků.
"Gothic pověry?"
V současnosti existuje mnoho podob "gothic style" a mnoho pověr gotikům přisuzovaným. Vypadá to tak, že každý gotik si vysvětluje pojem "gothic" podle svého a společnost si vysvětluje "gothic styl", také podle svého. Kolik gotiků tolik definicí "gothic style". Kolik lidí tolik názorů. Někdo tvrdí, že se gotici podobají svým stylem oblékání. Jiní tvrdí, že "gothic style" drží pohromadě hudební styl, který gotici poslouchají. Jeden tvrdí, že gotici jsou satanisté, druhý, že jde jen o exhibicionisty a pozéry. Avšak všechny tyhle pověry jsou naprosto neplatné. Jeden gotik se Vám může utlouct po hudební skupině 13.století a druhý se jde při produkci této hudby raději vyzvracet.
"Jaký druh lidí je nejčastěji v "gothic style"?
Není žádné spojitosti ani podobnosti v tom, kdo se stane gotikem. V "gothic style" najdete vysokoškoláky, doktory a právníky, techniky a montéry, podnikatele i prodavače, číšníky i elektrotechniky. Také věk nehraje v "gothic style" žádnou roli. Potkal jsem mladé gotiky jenž ráno vstávají do školy i dospělé ženy a muže, kteří postávají ve svých černých róbách u baru se sklenkou vína v ruce a naslouchají temnému soundu na "gothic party".
"O čem je "gothic style"?
O tajemnu, magii a sexualitě. Ženy jsou extravagantně oblečeny. Hovoří se o vampyrismu, magii, okultismu, mysticismu. Často se "gothic styl" dotýká sexuální magie. Sex na hřbitově může být za úplňku úžasným zážitkem. Víra v nadpřirozeno a tajemno. Osvobozená a volná mysl. Přirozenost, živočišnost a divokost. "Gothic style" je plný vzrušujících a tajemných témat a zážitků.
"Jak se stát gotikem?"
Podle mého, buď gotikem jste a nebo nejste. I když je jistě spousta zdánlivých gotiků, kteří se jednoduše oblečou do černé, nalíčí se podle toho co na "gothic párty" letí a jsou IN. Nevím zda je to skutečně to pravé. Asi ne, ale sám z vlastní zkušenosti znám většinu takových. Mrkněte se na www.teenage.cz , je to těmito pseudogotiky zamořená oblast. A bohužel i na některých pražských "gothic párty" nenajdete nic než partičku černě oblečených lidiček.

Tak a nyní už mé vyjádření. vezmeme to odstavec po odstavci. V prvním odstavci bije do očí Cradle of Filth, kteří rozhodně nehrají gothic rock, ale melodický black metal, proto nejsou gothickou skupinou.
Ve druhém odstavci... nic moc zlého, jenom snad na image tak moc nezáleží... hlavní je co posloucháš. Ale myslím že každému gothovi se to "černé a temné" oblečení líbí.
Třetí odstavec... je to malinko přehnané. Goth nemusí chodit v černém aby byl goth. Je pravda že se skoro nikdy nezařazují mezi "stádní" společnost, ale ani často nejsou nijak odlišní, nebo alespoň ne tak rapidně, aby je společnost vyřazovala. Myslím si, že normální a chápající společnost gothics pochopí a přijme. Je pravda že každý goth by si měl zažít gothic párty, seznámí se alespoň, ale rozhodně jsou i tací, které to neláká. Jak už bylo řečeno, je to hodně o individualitě.
Čtvrtý odstavec... no nevím, ale ten co se půjde vyzvracet u XIII. století není gothic ale pozér... Vcelku s tím nesouhlasím, gothic je, byla a snad i bude hudební subkultura.
Pátý odstavec je vcelku pravdivý.
Šestý odstavec je Blbost s velkým B. Hřbitovy...co to tam co pletou? Hudba, to je to hlavní :) To, že se gothové mohou zajímat o magii a okultismus ale nijak nesouvidí s gothickou.
Poslední odstavec... Jste a nebo nejste? Tyhle keci mě dopálí snad nejvíc. Copak je gothica něco víc, copak se gothem musíte "narodit"? Už to vidím :D Miminko s gládama :D ... No prostě nevím, blbost :)
Teenage.com mi přijdou jako stránky o hudbě všeho druhu, ale nezkoumala jsem je podrobně proto nemohu soudit...

Celkově o článku: Není nejlepší, ale ani nejhorší. Autorka klade hodně důraz na temnotu a oblečení, ale o tom to prostě není. Na druhou stranu nemá keci o satanismu a podobně ulítlích věcech (alespoň ve spojitosti s gothicou)... dávám článku 6 bodů z 10
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Shadows And Illusions Shadows And Illusions | Web | 22. října 2009 v 19:36 | Reagovat

Tenhle článek mám i já na blogu. je skoro všude... Jako článek taky bych řekla, že nepatří k nehorším (obě jsme viděly mnohem horší;)) ale jak říkáš, klade se tady důraz na věci, podle kterých spíš goths poznáš na ulici, ale ne o čem celá subkultuara je. :)

2 Foxiss Foxiss | Web | 23. října 2009 v 17:39 | Reagovat

Hej, slečna nevie o gothic subkultúre podstatu - niečo tuší, niečo si myslí ale celkovo nevystihla skutočnosť - a to to, ako som už napísal, že gothic je subkultúra hudobná - a žiadna iná :-)

3 Tammy Tammy | Web | 27. října 2009 v 23:18 | Reagovat

No, já jen dodám, že prakticky se člověk gothem skutečně rodí - protože vkus na hudbu si nevyberš, s tím se už narodíš :)

4 Lily Lily | E-mail | Web | 4. listopadu 2009 v 16:05 | Reagovat

No nemyslím si že se lidé rodí se vkusem na hudbu, protože jsou i takoví, kteří každou chvíli mají neco jiného....jinak článek celkem ujde...ale cradle of filth to opravdu praští člověka do očí...

5 Bels Revenge Bels Revenge | Web | 5. listopadu 2009 v 10:57 | Reagovat

[3]: Rodíš se pouze s předpokladem, ten však můžeš v průběhu života změnit. Rodíš se třeba s tím že se ti budou líbit tvrdší "druhy" např punk, rock nebo metal, ale může se stát, že rodiče budou hopeři, tím pádem u ty s největší pravděpodobností budeš hoper, protože tu hudbu budeš poslouchat od narození a už se ti bude líbit. Tvoje předpoklady pro rock budou tímpádem zapomenuty.

6 Christin Smith Christin Smith | E-mail | Web | 22. listopadu 2009 v 7:57 | Reagovat

Páni... Já taky poznala, co není správně! :)) *nadšení*
Já nevim, myslim, že jsou dobří ti, co se snaží pochopit gothic a píšou takhle (takže i vy - máte můj obdiv :D), ale na druhou stranu... Třeba určitý části jsem věděla ještě před seznámením s Míšou... A to nejdůležitější, to, co nevim, bych se nijak moc nedozvěděla. :)

7 bebe bebe | 1. srpna 2010 v 11:55 | Reagovat

nj, prave na teenage.cz su pozeri, ach..musim sa smiat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama