Plete si pojmy?

8. listopadu 2009 v 16:32 | Shadows & Illusions →pravý autor Lúmenn:) |  Články
No rozhodla jsem se, že tady dám nějaký pořádný článek a rozhodla jsem se pro článek od Lúmenn. Její blog spousta z Vás jistě zná, doufám, že se nebude zlobit, ale myslím, že krásně řekne (napsala) a jednoduše řečeno, uvede vše na pravou míru. Doporučuji celý její blog: http://lumenn.blog.cz.
Poslední dobou jsem se stala svědkem používání tří pojmů ohledně hnutí Gothic. Pokusím se shrnout, co který označuje, i když je to těžký oříšek.

Gothic - označení pro původní gothickou subkulturu, která vznikla v 70. - 80. letech minulého století. Slovo gothic pochází z označení gotický román: tímto termínem se označovalo v době romantismu literární dílo s temnou, až děsivou atmosférou, odehrávající se většinou ve středověku (proto tedy gotický - středověký stavební sloh). Později se z gotického románu vyvinul tzv. černý román, dílo už pouze děsivé, nikoli s valnou uměleckou hodnotou. No a nakonec dal vzniknout dnešnímu žánru hororu. V 70. letech byl tento název poprvé použit pro označení nově vznikajícího druhu hudby a nakonec celého společenského hnutí. Tento pravopis (gotHic) je kvůli tomu, že slovo je přejaté z angličtiny a termín gotik by mohl být zavádějící kvůli tomu, že v češtině už gotik, gotický má souvislost s historickou epochou. Nejde tedy o záměrné poangličťování, ale odlišení významů (v angličtině tuto možnost nemají, pravopis obou slov je stejný).
Ghotyk, ghotik, ghotyc - zkomoleniny názvu gothické subkultury, nejčastěji se objevující na blozích emo slečen a jiných dárkulínů (viz. článek z 18.5.2008). Jednou si někdo spletl pravopis a další od něj opisují. Zavádějící komentáře, jako že "kdo píše gothic tak o tom nic neví" jsou pouze výkřiky do prázdna a není na nich zbla pravdy. Opravdu se v tomto případě jedná jen o pravopisnou chybu. Častým jevem je také, že zkomolen není jen název, ale celý popis subkultury, proto doporučuji nebrat informace z těchto zdrojů za seriózní.
Ghotic - toto slovo není chybou ani přepisem, ale záměrným zkomolením názvu gothic. Jako první ho použila na webu www.babsyblog.blog.cz jeho majitelka z rozhořčení nad chováním členů gothické subkultury. Ti ji údajně kritizovali za hudbu, kterou poslouchá a označovali ji za pozérku. Byla zklamána jejich netolerancí a tak zprvu jako ironii založila novou subkulturu, resp. odnož subkultury, která nebude nutit příznivce poslouchat určitý druh hudby, ale bude v tomhle tolerantní. Zbytek prvků gothického hnutí by měl zůstat zachován. Vyrojilo se množství reakcí a z mého pohledu není na vině slečna Babsy, ale naopak gothická subkultura, která nedokázala zkousnout její odlišnost a v podstatě ji svým chováním donutila reagovat takto. Otázkou je, zda zkomolenina názvu původní subkultury je dobrým krokem, lépe by vyznělo např. FreeGoths nebo GothicTolerance, ale myslím, že i názvem chtěla Babsy něco sdělit, možná popudit ty "pravé" gothiky, aby se zamysleli, což neudělali.
Shrnutí: pojmy jsou snad jasné, ale ve vzduchu stále visí jedna ošemetná otázka. Kdo je teda sakra ten pravý gothik? "Kdo poslouchá gothic rock!" křičí jedni. "Ten kdo je temně založený a dává to najevo!" křičí druzí. "Praví gothici už neexistují!" z plných plic řvou další. A já si taky zařvu: "Pravý gothic je ten, který nepotřebuje ostatním dokazovat, že je pravý. Stačí mu mít ten pocit uvnitř sebe. Ať už je mu blízká temná hudba, literatura, výtvarné umění, filmy, architektura nebo v něm strunu temných přání rozechvívá hvězdné nebe. Gothik o sobě ví, že je jiný než ostatní a buď to dá najevo nebo ne. Temnota nás spojuje. Temnota nikoli zlo! Spojuje, ne rozděluje! Pamatujte. Carpe noctem."
Je lepší vládnout v pekle, než-li sloužit v nebi. J.Milton
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bels Revenge Bels Revenge | Web | 15. listopadu 2009 v 13:42 | Reagovat

ano, už na jejím blogu jsem psala, že je to perfektní článek

2 black raven :)) black raven :)) | Web | 19. listopadu 2009 v 11:44 | Reagovat

máš pravdu,souhlasim s tebou...a ty emo slečny sou blbý

3 Christin Smith Christin Smith | E-mail | Web | 22. listopadu 2009 v 8:07 | Reagovat

*nadšení* Tak tohle jsem potřebovala jak sůl. :D:D Ráda jsem si to přečetla, protože i přesto, že teď tohle slýchám docela často, plete se mi to. :)

4 onni onni | Web | 30. srpna 2010 v 15:18 | Reagovat

nj, tady je prave ta chyba kterou Lumenn strasne dlouho nedokaza pochopit...
nazev gothicke subkultury tak jak ji dnes zname nepochazi od gotickeho romanu, nybrz normalne od puvodniho slova goth, ktere v moderni dobe v anglictine znamena mimo jine barbar/vadal - coz je primy odkaz na punk
Kdyby neexistovaly takove nepresnosti v nekterych vecech, problem, ktery souvisi s dnesni gothic subkulturou, by nejspis ani neexistoval :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama