Co to je gothica? Podle stránky elizza.blog.cz

9. prosince 2009 v 14:04 | Miss Nothing → Elizza |  Články
Hlavně je to styl života. Způsob, jak se oblékat, líčit, chovat. Jednoduše řečeno způsob jak žít svůj život.Existuje šílené množství předsudků, které lidé ke gothikům chovají. Možná je to proto, že tento životní styl je pro ně neznámý, a lidé se vždy bojí toho, co neznají. A možná také pro to, že gothici vypadají jinak. Goth lidé se liší od každého průměrného člověka, který jde po ulici.
Je strašně moc mýtů, které se o nás nesou. Například někteří lidé si myslí že uctívají ďábla. Někteří jsou ve spojení s takzvanými přírodními náboženstvími jako je třeba Wicca, o které koluje také spousta mylných představ, ale hodně se nespojuje s žádnou vírou.
Hodně známé je, že gothici jsou ti, co jsou pořád v depresi. A to, že žijí v nereálném světě? Tak to je úplná blbost. Každý z nás občas potřebuje utéct někam pryč u dnešního světa, alespoň trochu si odpočinout…, ale to neznamená, že nestojí nohama pevně na zemi! A teď předpojatý názor, že gothici jsou puberťáci v depresích, většina gothiků ale patří k mladším generacím. Nejspíš je to pro to, že lidé z této generace mají více kuráže než starší. Ale jinak je to naprostý nesmysl. A co je ten styl života? Tak za prvé nosit věci v kterých se cítí dobře. To znamená, že všechno oblečení má černou barvu a občas si oblékají gothické oblečení, nosí určité šperky (doplňky), vlasy jsou obarvené na černo, a používají černo-bílý make-up. (Což samozřejmě není podmínkou, ale gothici se prostě nejlépe cítí v černé barvě.) Za druhé, nestarají se, co ostatní lidé říkají na jejich vzhled, i když občas slýchají poznámky rodinných příslušníků stylu: "Zas vypadáš jak upír" nebo "kdy se přestaneš strojit do toho zoombie stylu" či hodnocení malých dětí v podobě: "čarodějnice, mami já se bojím" občas ignorovat nejde, ale je to jejich styl jako někdo se obléká do punku. Jsou zde i další charakteristické rysy pro goth. Zejména, že hodně z nichje velmi kreativních. Například deprese se dají celkem často skvěle využít při skládání básní, psaní písní, nebo příběhů, malování…
" Goth je schopnost najít umění tam, kde se zdá, že chybí; najít světlo v temnotě
a přijmout celou jeho podstatu…"
Jennifer Mason
Taky se hodně liší v tom, že přemýšlíme o životě a smrti. Smrt pro ně není tabu, jako pro ostatní, berou ji za součást života. A pak, to co k goth opravdu patří je černá barva. Můžeš ji najít absolutně všude, v oblečení, barvě vlasů, make-upu, doplňky v bytech…I když je možné vidět i barvy jako je purpurová, rudá, temně modrá nebo temně zelená. Většina gothiků jsou noční živly, třeba že se nevyhýbají kostelům a nespí v rakvích (i když někteří ano), aby se cítili pohodlně. Většina má práci a rodinu. Jestliže je to možné, oblékají se tak, jak se cítí, ale často to není možné v pracovní době (většinou jsou aspoň pokud je to možné v černé barvě). Většina má možnost se do gothického oblečení, ve kterém se cítí dobře, obléct na festivalech a koncertech. Atmosféra je tam vždy velice přátelská, nikdo nevypadá "divně", nikdo není překvapen jak "neobyčejně" každý vypadá. Gothici mají jedno úžasnou vlastnost, a to že příjmou člověka takového jaký je. Nikdo se v jejich společnosti nemusí přetvařovat. Většina goth jsou vnímaví a nikoho neodsuzují podle toho jak vypadá, co má na sobě… Stává se, že se lidi ptali: "A jak se vlastně můžu stát goth?" To je další věru zajímavá otázka. Není žádný návod "Goth snadno a rychle". Goth se lidé už rodí. Alespoň v myšlenkovém směru. A potom už není nic těžkého přizpůsobit se goth stylu vizuálně..
Vlastní doslov:
Achjo…Už zase to pitomý "chování, oblékání, líčení" mě z toho vážení jednou trefí šlak…Už mě to unavuje, ale povím opět, co je v tomto článku špatně a pokusím se uvést věci na pravou míru.
U gothické subkultura nehraje žádnou roli, jak kdo vypadá. Do spousty Gothů by nikdy nikdo neřekl, že je to goth a proč? Protože musí se třeba přizpůsobit své práci, proto chodí třeba i ve žluté, červené, fialové, zelené a dalších barvách. Ano, k gothické subkultuře patří tak nějak černá barva, ale to neznamená, že si goths nemůžou obléct růžovou, žlutou, modrou a další barvy, podívejte se na krásně barevné cyber goths :o). Od tohohle se krásně odráží další věc: "většina gothiků ale patří k mladším generacím. Nejspíš je to pro to, že lidé z této generace mají více kuráže než starší." Jak jsem řekla, starší goths nepoznáte, protože jdou zrovna z práce a jelikož pracují dejme tomu, jako obchodníci nebo třeba jako recepční, bylo by trošku blbé chodit jen v černé, přeci jenom firmy a podobné zařízení potřebují reprezentaci, takže goths, kteří mají stálou práci se obléknout i do jiných barev než jen černé! Goths nemají černé vlasy… Většina ano, ale je spousta blondýnek, brunetek, zrzek zrzků, klidně i blonďáků a brunetů a jsou mnohem více goths než ti, co se přebarví na černo a vylezou na ulici ve strašně "dark" oblečení a make-upu:o) Nemyslím si, že přemýšlíme o smrti víc než ostatní lidé, spíš nás slyší mluvit o smrti z toho důvodu, že jsme otevření a nebojíme se cokoliv rozebírat. Doplňky, šperky, nábytek…černý…nehraje žádnou roli v gothické subkultuře. Gothem se nikdo nerodí, ovšem přiznám se, že jsem si to dříve také myslela, ale řeknu to takto; nikdo se nerodí jako goth. Možná se narodí s některými předpoklady a faktory, protože bude vyrůstat v goth rodině, ale to neznamená, že se tam rodí. Jako malí posloucháme a koukáme na všechno kolem, takže si těžko řekne pětileté dítě, že to bude bárbí, goth nebo metalista. Všechno chce svůj čas, než si v hlavě věci urovnáme a zjistíme, co se nám za HUDBU líbí a v jaké společnosti se cítíme nejlépe.
Vaše Miss Nothing
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mary Mary | Web | 10. prosince 2009 v 12:52 | Reagovat

Allecto, tvoje okomentování tohoto článku je více než výstižné x) Myslím, že na svých stránkách mám taky nějaký ten článek o tom co je a není goth, akorát to už je velmi dlouhá doba, co jsem ho psala. Moje názory a vnímání této subkultury se časem o hodně prohloubilo... Tak jako do gothic subkultury stále víc a víc pronikáš i ty x) A myslím, že podstatou všeho a jakoby dovršení cesty k sebepoznání je to, že si vlastně uvědomíme, že vůbec nejde o oblečení, líčení nebo několikrát už zmiňované černé vlasy... Sice se tímto gothici vyznačují, ale to jsou jen průměry a nevztahuje se to na každého člověka...  Vím že nevím vše, mám svůj vlastní názor, který se s tvýmtřeba někdy nebude shodovat, ale většinou jsem zatím na tvé straně myšlenek... TAk zatííím a přeju krásné váNoce (celkem hodně dopředu, ale nevím kdy se zase dostanu k počítači, poslední dobou mi to moc neychází)... Takže zatím ahojky :)

2 Bels Revenge Bels Revenge | Web | 11. prosince 2009 v 22:32 | Reagovat

Pořád dokola to samé, přesně jak jsi řekla :D Stejné chyby, stejné keci, jako by k Judyth na blog chodil každý a každý si z toho bral příklad :D:D šílenost...

[1]: Tobě taky veselé Vánoce :)) (We are gonna have a Gothic christmas...that is what will do) Já vím, to jsou Withini ale písnička je úžasná :D XIII. století by taky mohlo nazpívat gothický koledy :D Nebo bauhaus, toby znělo skvěle *.*

3 Chloë Chloë | Web | 13. prosince 2009 v 11:59 | Reagovat

Ono zase..ten image nie je tak úplne nepodstatný :D  Predsalen, každý štýl má svoj štýl (:D), a ani pri gothice nie je správne odsúvať ho na posledné miesto. Ale zase ako si povedala, nie je to nijaká povinnosť, nijaká nutnosť chodiť tak a tak poobliekaní. Niektorí tak chodia, niektorí nie. Výzor nie je niečo, podľa čoho by sa dalo presne určiť..toto je goth a toto nie (a pri iných štýloch podobne).

4 AngelofDeath AngelofDeath | 13. prosince 2009 v 16:24 | Reagovat

taky bych vzhled neposouval na posledni misto myslim ze podle vzhedu (kdyz je goth radne nalicen a hlavne oblecen) se da prinejmensim rozeznat od emo => protoze emo lidi prece nenosi glady

5 undead undead | 14. prosince 2009 v 14:58 | Reagovat

tak ted si nejsem jistej, jestli je horší článek, nebo reakce na něj... :-D

6 GothicTrue GothicTrue | 14. prosince 2009 v 19:48 | Reagovat

[5]: Pročpak? :) Můžeš říct více?:) Zajímalo by mě to:)

7 Babsi † Babsi † | Web | 15. prosince 2009 v 20:42 | Reagovat

"Většina má možnost se do gothického oblečení, ve kterém se cítí dobře, obléct na festivalech a koncertech. Atmosféra je tam vždy velice přátelská, nikdo nevypadá "divně", nikdo není překvapen jak "neobyčejně" každý vypadá. Gothici mají jedno úžasnou vlastnost, a to že příjmou člověka takového jaký je. Nikdo se v jejich společnosti nemusí přetvařovat. Většina goth jsou vnímaví a nikoho neodsuzují podle toho jak vypadá, co má na sobě…" - Víš co mě přijde dostzajímavý? Že když podle článku berou každého takový, jaký je, tak proč by musel bejt oblečenej tak jako ostatní, když má bejt ORIGINÁLNÍ?

8 black.raven :)))) black.raven :)))) | Web | 17. prosince 2009 v 16:42 | Reagovat

máš pravdu,že je gothucká subkultura o hudbě,hlavně hudbě :))))
a že je na každým gothikovi co bude nosit,atd. tay mě štve jak všude píšou že maj gothici depky atd. když to neni pravda,každej má občas depku,každej :)))))
a taky mě totálně štvou návody.jak se stát gothikem,třeba a jiný věci.....jinak s tebou souhlasim ve všem cos napsala :))))

9 black.raven :)))) black.raven :)))) | Web | 17. prosince 2009 v 16:42 | Reagovat

gothická*

10 raven,ravenice :)) raven,ravenice :)) | Web | 17. prosince 2009 v 17:14 | Reagovat

sem poopravila http://raven-of-the-dark-world.blog.cz/0911/co-si-myslim-o-gothicky-subkulture jak ste mi psaly,moc mi nejde vysvětlování,snažila sem se.....díky vám vim toho víc,a myslim že je pravda co sem tam napsala,měj se :))))))

11 black.raven :)))) black.raven :)))) | Web | 19. prosince 2009 v 16:25 | Reagovat

díky vám vim toho víc,a sem vám za to vděčná,mam ráda gothickou subkulturu,ocenuju to :)))

12 Synthetic.Poison Synthetic.Poison | 19. prosince 2009 v 16:33 | Reagovat

Bravo,Bravo,Bravo! chválím:-) krásně opraveno.ale vysvětluj pozérům že nejsem discant:-D podle nich je goth dárk and ííívl a já sem tak trochu víc zelený:-D

13 GothicTrue GothicTrue | Web | 20. prosince 2009 v 11:06 | Reagovat

[12]: Děkuji...:o). Ano vím, viděla jsem Tvoje fotky :o). Koukám, že zelená je zřejmě Tvoje oblíbená barva :D. Ale sluší Ti to ;o).

14 Mary Mary | Web | 20. prosince 2009 v 20:37 | Reagovat

[2]: To by bylo ale xD... Český gothický koledy x)...asi zajedu za 13 do Jihlavy a řeknu ať něco takovýho vymakaj xD

15 onni onni | Web | 30. srpna 2010 v 15:15 | Reagovat

Ze se tak zeptam.. ctete vubec ty clanky nez je sem davate, protoze se vam tady nektere opakuji ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama