Gothic styl ...by Judyth

9. března 2010 v 18:53 | Judyth + Bels Revenge |  Články
GOTIKA (1150 - 1500)
Pojem "gotický" vznikl v renesanci jako hanlivé označení pro výtvory barbarů. Teprve romantismus začal oceňovat gotickou kulturu a umění jako projev ryzí duchovnosti, i když návrat ke gotice, jako dekorativnímu systému se projevil již v barokní architektuře (barokní gotika).
Gotické malířství zaujímá přibližně 13. a 14. století, nastupuje o něco později než architektura a v různých zemích v různé době. Ve střední Evropě například dlouho přežívá románský sloh a s prvními projevy gotiky se v českém malířství setkáváme až na počátku 14. století.

GOTHIC STYLE (2003)
Co je to "gothic style" ve 21.století, kdy mžouráme do plochých monitorů, nosíme po kapsách přehrávače MP3 a každé osmileté dítě má vlastní mobilní telefon? Je gotika skutečná a nebo jde pouze o životní styl menšiny intelektuálů? Nebo lidí, kteří na sebe chtějí upoutat pozornost a tak se oblékají do extravagantních modelů. Dívky nosí děravé punčochy na podvazcích, vysoké těžké boty, stříbrné spony v pracně vymodelovaném účesu. Pas mají uvězněný v krajkovém korzetu a po jemných ručkách si nechávají plazit černé silonové rukavičky. Je to jen výkřik ze tmy a nebo něco víc? Co znamená a prezentuje "gothic styl"? Kdo jsou gotici?
Toto je asi nejtěžší otázka, pro nejednoho člověka a to dokonce i pro samotné gotiky. Kolikrát jsem spatřil na internetové diskusi hlouček vyznavačů "gothic stylu", jak se snaží najít definici gotiky a gotického stylu.
Někdo si myslí, že "gothic style" je postavený především na určitém způsobu vnímání okolního světa. Zástupci "gothic style" se považují za něco, co nezapadá do dnešní doby. Je to revolta vkusu? Je to revolta hlubšího vnímání světa? Je to duševní poloha? Je to odloučení od normálu? Co je to normál? Stejně složitá otázka, jako "Co je to gothic?".

HISTORIE "GOTHIC STYLE"
Moderní "gothic style" vznikl na začátku 80.let jako část punkové subkultury (která byla sama o sobě odmítnutím většiny společenských hodnot). Pojem "gothic" poprvé použil manažér skupiny Joy Division - Anthony H.Wilson. Další podporou pro "gothic style" byli filmy a hudba. Například film "Vrána" pomohl hodně prosadit tento temný a depresivní životní styl. Časem vzniklo velké množství dalších zajímavých gotických filmů a množství gotických kapel, např.(CRADLE OF FILTH, MORTIIS, MY DYING BRIDE, THEATRE OF TRAGEDY………..) Od 80.let se "gothic style" příliš nezměnil, přibylo pár hudebních těles a obohatila se i móda. Přibylo více latexu a obojků na krku. "Gothic style" je často svázán s fetišismem, guma, latex, velmi odvážné a erotické oblečení. Potlačení pohlavnosti, (muži v sukních, korzetech a s nalakovanými nehty - ženy v těsných kožených kalhotech a ověšené řetězy. V každém městě se snad dnes najde skupinka gotiků.
"Gothic is live!"
"Co je to gothic?"
Gothic ve své zjednodušené formě je subkultura. Skupina lidí, kteří se cítí dobře ve společnosti podobně orientovaných lidí. Neexistuje však žádná specifická věc, která definuje čím se člověk stává gotikem. Snad jen oblibou "mnohdy závislostí" na černém "temném" oblečení. Lidé v gotické scéně mají odlišné názory na hudbu, jsou různého náboženství, mají rozličná zaměstnání, zájmy a módní vkus. Ale přesto je cosi spojuje. Někteří jsou melancholičtí, citliví a křehcí. Jiní mohou být arogantní, přímočaří a tvrdí ve svých názorech a přesvědčení. Avšak čemu vlastně věří a co vyznávají? Někteří lpí na své temné image, jiní se prostě jen dobře baví.
"Proč jsou lidé gothic?"
Většina gotiků se stává gotiky, protože se cítí být "nebo skutečně jsou" odlišní od ostatních. Chtějí žít podle svého vlastního rozhodnutí a mnohdy se nemohou zařadit do "normální" společnosti. Gotici mají svobodnou mysl a neakceptují morální pravidla "stádní" společnosti. Gotici však rádi naslouchají ostatním a potom si vytvářejí vlastní názor. Gotici se také především, proto, že nejsou právě nejsnadněji přijímáni okolím, pro svůj styl oblékání a projevu, rádi shlukují do skupin - "gothic párty". Tato síla, vyplývající ze shromažďování podobně smýšlejících osobností, má dobrý efekt pro obě strany, pro individualitu gotiků i okolní společnost. Mezi gotiky panuje velice přátelská atmosféra, protože jsou jeden druhému oporou a necítí se vedle podobně zaměřených jedinců, tolik odsunutí od společnosti. Utvářejí si tak vlastní menšinovou společnost gotiků.
"Gothic pověry?"
V současnosti existuje mnoho podob "gothic style" a mnoho pověr gotikům přisuzovaným. Vypadá to tak, že každý gotik si vysvětluje pojem "gothic" podle svého a společnost si vysvětluje "gothic styl", také podle svého. Kolik gotiků tolik definicí "gothic style". Kolik lidí tolik názorů. Někdo tvrdí, že se gotici podobají svým stylem oblékání. Jiní tvrdí, že "gothic style" drží pohromadě hudební styl, který gotici poslouchají. Jeden tvrdí, že gotici jsou satanisté, druhý, že jde jen o exhibicionisty a pozéry. Avšak všechny tyhle pověry jsou naprosto neplatné. Jeden gotik se Vám může utlouct po hudební skupině 13.století a druhý se jde při produkci této hudby raději vyzvracet.
"Jaký druh lidí je nejčastěji v "gothic style"?
Není žádné spojitosti ani podobnosti v tom, kdo se stane gotikem. V "gothic style" najdete vysokoškoláky, doktory a právníky, techniky a montéry, podnikatele i prodavače, číšníky i elektrotechniky. Také věk nehraje v "gothic style" žádnou roli. Potkal jsem mladé gotiky jenž ráno vstávají do školy i dospělé ženy a muže, kteří postávají ve svých černých róbách u baru se sklenkou vína v ruce a naslouchají temnému soundu na "gothic party".

A co na to Bels Revenge? - Myslím, že většina z vás se s tímto článkem již setkala, možná je to tím, jak notoricky známý má Judythka blog, no je velká škoda, že pravdivých je tak 30%... jak to tedy je?
No nevím, mně definice gothic stylu nepřijde tak složitá, prostě HUDEBNÍ subkultura :D... k prvním dvoum tématům jen podotku, že je jedno co nosíte, ale je pravda, že ta černá a doplňku k tomu tak nějak také patřej :)
U historie gothic narazíme.. a to dost tvrdě. Vše je správně, až po ty kapely... huh.. Cradle of Filth? Proč proboha někdo tahá do gothic stylu black metal? Nechápu.. pokud někdo COD poslouchá, rozhodně je nenazývá gothickou kapelou.
Dále.. osobně znám města, kde gothici nejsou, protože rozlišujeme gothics a pozéry ;)
Tak a další kritický bod.. aneb co je gothic. Protože definovat gothiku hlavně podle černého oblečení je BLBINA.. také neexistuje žádné pravidlo povahy gothics. Osobně já jsem cholerička a místy sangvinička, ale kdo mně zná, ví, že se prostě nedám zařadit.. no je ale blbost, že gothics musejí být melancholičtí, citliví, nebo arogantní... to rozhodně ne.
Většina lidí se nestává gothiky díky odlišnosti od ostatních, ale díky tomu, že poslouchají gothickou hudbu. Nemusejí se vůbec cítit odlišní .. a je spoustu gothů, kterým stádo (sorry) vyhovuje. To samé je to s morálními pravidly, nevím, ale nějak nevychovaná si nepřipadám, vy ano? Celé to témátko jako by říkalo o povaze bytosti, než o tom, kdo je a není goth. Gothem může být opravdu KDOKOLIV kdo gothickou hudbu poslouchá. Nebudu tvrdit, že s ním ta hudba něco neudělá, ano, je pravděpodobné, že bude mít alespoň trocha zájem o temnější věcičky, ale to neznamená, že bude uzavřený a každý večer psychopaticky na hřbitově vzývat Satana, že? :p
Kdo by se šel vyzvracet při poslouchání XIII.století.. mm.. chtěla jsem napsat není Gothem, ale co já vím, tak třeba má raději Bauhaus. Každopádně Gothic styl je vážně MOOOC o hudbě.

Znovu opakuji. V Gothice jde hlavně o HUDBU. Poslouchá se gothic rock, dead rock, darkwave, industrial apod. .. rozhodně NE metal. Pokud Goth metal poslouchá, je to jeho soukromá záležitost (ne že by gothica nebyla) a neplete to do Gothic subkultury, stejně jako Gothics neplete do metalu. Tipickou Gothickou skupinou NENÍ Cradle of Filth, Nightwish, Evanescence nebo Within Temptation, ale ROZHODNĚ JIMI JSOU The sisters of mercy, Bauhaus, Joy Division a nebo XIII.století. A o tom to celé je, ostatní věci, jako oblečení, se odvíjejí od toho.

Bels Revenge.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 red.crow red.crow | Web | 9. března 2010 v 19:18 | Reagovat

máš ve všem pravdu,jako vždycky :D
že je gothická subkultura hudební a jestli goth poslouchá metal že je to jeho věc,atd. třeba já nejsem gothička a posloucham gothic rock a EBM ten patří do gothic cyber :D a posloucham metal, grunge,rock i punk rock :D je na každým co bude poslouchat xD a když se někdo zajímá o gothickou subkulturu tak by si to měl o ní zjistit do hloubky a ne povrchově :P

2 red.crow red.crow | Web | 9. března 2010 v 19:22 | Reagovat

gothická hudba je gothická a metal je metal,každá věc je jiná xD já nemůžu z toho že nákej pozér řekne:že miluje temnotu,chce být 'dárk ívl',svět je zlej a že Nightwish je gothická hudba xD takový lidi nesnášim,řiká se jim myslim babybats ale nejsem si jistá :P

3 red.crow red.crow | Web | 10. března 2010 v 14:25 | Reagovat

jinak tenhle článek má na blogu i kámoška xD

4 Ginger Ginger | Web | 10. března 2010 v 18:26 | Reagovat

taky sem to někde četla.jen tak mimochodem vážně nesnášim dětičky,co chtěj bejt za každou cenu dárk end ívl.
nedávno sem vyrukovala s nápadem,že kdo se o to chce zajímat,měl by absolvovat minimálně hodinovou přednášku o tom co to obnáší :D (ovšem kdo by to bral přliš vážně bez nadsázky...to byl pouze vtip)

5 red.crow red.crow | Web | 11. března 2010 v 12:59 | Reagovat

supr,aspon nejsem jediná kdo je nesnáší xD
a ty hodinový přednášky by se hodily většině xD kdyby to šlo :P

6 Axel Edelstein Axel Edelstein | E-mail | 11. března 2010 v 20:10 | Reagovat

No vida, když už si nemůžeš najít do koho si rypnout, tak vytáhneš něco starého a začneš o tom svém mlít, asi jako kněz v kostele neustále předčítá pasáže z 2000 let starého knížního braku, aby "obhájil" svou vratkou víru.
Přestaňte se sakra už navážet do Judythy. Vážně nemáte ani sebemenší ponětí, čím vším si za svůj život musela projít. Už je ji skoro 20 let a za tu dobu se dost změnila a myslím, že už je ji nějaká hudební subkultura u pr*ele.

7 Ginger Ginger | Web | 11. března 2010 v 20:26 | Reagovat

[6]: naváží se někdo do ní? pokud ano,tak si toho asi nejsem vědoma.pouze tady vedeme debatu o tom, že některý životní postoje sou lehce nepochopitelný.toť vše.tečka

8 red.crow red.crow | Web | 12. března 2010 v 12:47 | Reagovat

[6]: já se nenavážim do Judythy :P
jinak ten článek má každej skopírovanej na svým blogu xD

9 red.crow red.crow | Web | 12. března 2010 v 12:47 | Reagovat

[7]:přesně :D

10 LeGuest LeGuest | 12. března 2010 v 23:41 | Reagovat

Joy Division a goth? O rly?
Jak muzou byt goth, kdyz jeste ten movement ani poradne neexistoval? Navic mi Ian vazne neprijde zlodarkevil..

ergo post-punk =/= goth.

11 Bels Revenge Bels Revenge | 13. března 2010 v 17:04 | Reagovat

[6]: Tady se nikdo přímo do Judythy nenaváží, opravdu ne. Tak ty se laskavě nenavážej do nás. Mimochodem samotné Judythky si také vážím. Ale tento článek je MYLNÝ

12 LeGuest LeGuest | 13. března 2010 v 19:36 | Reagovat

btw, fakt by me zajimalo oduvodneni, proc by JD meli bejt goth. Jakoze fakt, kdyz jsi takovej/a odbornik :3

13 Axel Edelstein Axel Edelstein | 13. března 2010 v 20:21 | Reagovat

[11]: Zloděj křičí: "Chyťte zloděje." Hehehe.

14 Axel Edelstein Axel Edelstein | 13. března 2010 v 20:23 | Reagovat

[12]: Odborníci? Ale tak jo. Inkvizitoři byli také odborníci na křesťanství. *usměje se*

15 LeGuest LeGuest | 15. března 2010 v 22:30 | Reagovat

Skoda, vypada to, ze zdejsi experti na subkulturu nemaji ani dostatek hrdosti, aby si stali za svym "odbornym" nazorem. Hlavne, ze vi co je spatne. :)

16 Bels Revenge Bels Revenge | Web | 30. března 2010 v 16:20 | Reagovat

[10]: Zlodarkevil?..

17 Bels Revenge Bels Revenge | Web | 30. března 2010 v 16:22 | Reagovat

[14]: Co sem taháš inkvizitory? .. nevíš nic o té době, myslím. A mimochodem my jsme se nikdy neprohlašovaly za experty na Gothickou subkulturu. Očišťujeme jí.. ano, jak řekl jeden moudrý jedinec: "když chcete dát najevo pravdu, najdou se vždy nějací kreténi, co ji budou obracet zpátky v lež".

18 Bels Revenge Bels Revenge | Web | 30. března 2010 v 16:24 | Reagovat

[10]: asi tě zklamu, ale post punk vážně ŘADÍME do gothické hudby. Joy Division rovněž, podle stylu, jakým hrajou/hráli.

19 onni onni | Web | 30. srpna 2010 v 15:10 | Reagovat

vidite, proto rikam, ze byste meli mit nejakou rubriku "Pro zasmati" :D
Judyth Judyth.. nebyt ji, tak je klidne mozne, ze se zlogotika na blozich tolik nerozjede. Protoze faktem je, ze blogerske zlopozery ma puvodne na svedomi ona. Jiste, postupne tech "vudcich osobnosti" pribyvalo, ale nelze poprit, ze vina pada na ni. A kdo vi, jak by to vubec dopadlo, kdybych se ve stejne dobe do toho nevlozila ja...:D:D

20 onni onni | Web | 30. srpna 2010 v 15:12 | Reagovat

[10]: jak muze byt goticka architektura goticka, kdyz pojem "goticky" pro ozaneceni umeni vznikl az v dobe, kdyz se uz goticka architektura nestavela (nebo ne tolik)? Chm? Chce to trosku premyslet ;)

21 Shedmonth Shedmonth | 15. srpna 2011 v 4:03 | Reagovat

:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama