Gothic Subkultura z pohledu Deník Právo

9. května 2010 v 13:25 | Miss Nothing → Deník právo |  Články
Předem bych se chtěla omluvit naší drahé Chloë, že jsem tento článek přebrala z jejího blogu, ale něco mi říkalo, že ho tady musím dát. Kdysi jsem ho už četla totiž…

OBLÉKAJÍ SE DO ČERNÉHO, LIBUJÍ SI V DEPRESÍCH, PŘEMÝŠLEJÍ O SMRTI, SPÍ V RAKVÍCH A N A CESTY SI MÍSTO TURISTICKÝCH PRŮVODCŮ BEROU MAPY HŘBITOVŮ.V NĚMECKU SE JIM ŘÍKÁ GRUFTIES, V ČESKU GOTICI.
Vlakové nádraží v Lipsku.Ocitám se téměř v černobílém světě. Obyvatelstvo je promícháno s temnou mládeží,oblečenou většinou v dlouhých kožených láštích ,tváře moučné.sluníčko pálí, ale jim to nevadí.V sále měst a se už popatnácté koná čtyřdenní festival Wavw Gotic Treffen,největší setkání gothiců v evropě.Při jízdě tramvají do čtvrtě Dölitz,kde se nachází stanové městečko černých postaviček přibývá.

BÁL UPÍRŮ
Jeden z černých plášťů souhlasí,když si chci kousek od něj postavit stan.Když zjistí,odkud jsem,ihned se zbratříme.Matka třiatřicetiletého Ronnieho Grafky prý taky pochází z Česka.TeĎ bydlí rodina v Cottbusu. ,,Zpropadený město.Jsem tam jedinej v černým,jinak samí skinheadi.Nemaj nás moc v lásce a párkrát už si na mě vybili zlost." stěžuje si.Čepici raději nechávám na holé hlavě.
,,Nevyholil bys mi po stranách vlasy?Nechce se mi čekat až přijednou známí."vyhrkne nečekaně. Vezmu břitvu a oškrabuji lebku tak,aby uprostřed zbyl prožek dlouhých vlasů. Mám strach abych z něj nevytvořil Frankelsteina.Tady by mu to vyneslo hluboký obdiv ale jinak nic praktického.Povedlo se bez škrábanců,dostanu odznak:černá kultura.
Čas se nachýlil,odjíždím směrem k Volkpalastu.Na přestupní stanici stojí tři dívky.Na hlavě svářečské bríle, blýskavé šaty, punčochy pod minisukněmi potrhané, jako by spadli z nebe rovnou do trní.Ptají se na správný autobus.S grimasou světoběžníka jim radím,aby se mě držely.
Nejvýřečnější se představí jako Lady Pandora.Přijela z Portugalska,přesně z Porta. Tam se prý temné mládeži dobře daří.,,Ale tohle jsme si nemohkly nechat ujít" dodávají. Do Volkpalastu vcházíme jako jedni z prvních, ale velký sál se zaplňuje rychleA pak kapela spustí menuet. Tančí na něj vybrané páry. Ty nejextravagantnější.
Tady dáma v bílé róbě s gentelmanem v cylindru.Oba vypadají jako by právě vylezli z rodinné hrobky.Muž má navíc našminkované kapky krve na običeji.Támhe pár v černém latexu,nedaleko zase pankáči,jejichž ohoz připomíná pavoučí sítě.Jen sukně mají celistvé, černé, samý cvočekKdyby sem zavítal schopný režizér,přes noc natočí béčkový horror.

ŽIJE JEŠTĚ LUGOSI?
Tma plná bubáků.Cizím městem putuju ke stanu a vzpomínám,jak tahle subkultura přišla na svět.Táhne se to už od sedmdesátých let minulého století,kdy vznikl punk. Nejslavnějí kapela těch dob Sex Pistols, což se vší slušností nejde přeložit,zpívala: ,,Nemáš žádnou budoucnost!"
Po nich přišli zamyšlenější a temnější party.Některé hrávaly v londýnském klubu Netopýří jeskyně.kam se za nimi stahovala mračna fanoušků.
Legendou gotiky je kapela Bauhaus a hit Bela Lugosi je mrtev.A kdo je Lugosi?Úplně první představitel hraběte Drákuly.Jeho životní příběh mnohé napoví. V roce 1882 spatřil světlo světa v Transilvánii a po čtyřiceti letech se objevil v Americe.Hodně lidí se tehdá snažilo získat práva na adaptaci románu Drákula.Jemu se to podařilo.Nejdřív temného hraběte zosobnil v divadelní hře,pak v první filmové verzi.
Jenže Lugosi se s rolí natolik sžil,že ji hrál i v osobním životě.Jeho domu se říkalo Drákulův hrad, a když zemřel, v rakvi prý omládl o několik let.Jeho hrob se stal poutním místem,ale i útočištěm šílenců,kteří ho chtěli vyhrabat.Proto byla rakev za asistence policie zalita betonem.
Dodnes se však najdou lidé,kteří nevěří,že je Bela Lugosi mrtev.Podobné povídačky s pravdivým základem, odpudivá image a rozmožující se temné kapely inspirovali tisíce mladých lidí na světě.Děkan bristolské univerzity Gordon A. Crews soudí, že mentalita gotiků lze definovat takto:,,Chci mít pokoj a zároveň chci být vidět.Chci vidět šokované tváře okolí."
Když už pod celtou vzpomínám dál,vybavím si vlastní minulost.V sedmnácti jsem chodil do pražského klubu Strahov 007,takzvané sedmičky.Tehdy v době normalizace,byla sedmička jedním z mála míst,kam se mládež chtivá jiných idolů než Puhdys, BoneyM a Beatles,stahovala.Se spolužáky jsme byli gotici.Mou nejodvážnější róbou se stala dlouhá košile,kterou jsem ukradl v nemocini jako bílou, a přebarvil.
Na sedmičce jsem poznal Evžena.Vyhublého černovlasého dlouhána,který chodil v jezdeckých botáh a pod černým pláštěm mu prosvítala černá košile s rudou kravatou.Doma měl pokojíček vymalovaný načerno a v koutě vystlanou bednu,která připomínala rakev.Jeho rodiče rádi říkávali: ,,Evžen si domů přivedl kamarády,zase nějaký pošuky."

UMĚLCI TEMNOTY
Vzpomínky unavují.Prositám až po poledni a usedám v baru.Na stěnách visí fotografie žen v různých stadiích sadomasochismu nebo před sebevraždou.
Vybavím si, že podobné pozitivně laděné snímky má na internetu berounský výtvarník Jan Krimphanzl.Předchází ho pověst podivína, který si občas vyrazí v sukni a kreslí krví přítelkyně.,,V tvorbě se snažím o cestu prožitku,ale občas sklouznu k sebemrzačení.Není divu,když mi denně chodí emaily od lidí,pro které je bůh prase a hnusný úchyl.Podvědomě si k tvorbě vybírám černovlásky.Fascinují mě a černou barvu mám v oblibě.Jinak v tom nic jiného nehledejte."

RAKEV A NÁHROBEK
Další noc plná bubáků.Člověk už je otrlejší.Na mobilu mám ráno vzkaz od Mirage alias Miroslava Jindříša.Před několika lety vstřebal gotickou kulturu a od té doby se veze.V Praze pořádá temné,al ne moc výdělečné koncerty.
Procházíme halou plnou obchůdků.Zájemce v nich koupí sukně s cvočky,nášivky s lebkou, sadomasochistické obojky, kožené boty připomínající přeskáče nebo batůžky typu rakev.Taky se zde dají koupit náhrobní kameny.
V centru Lipska jsou ještě dva obchody s gotickými artefakty.Na město s púlmilionem obyvatel až moc.Jinak v podzemí hudebního klubu Sixtina se nalézá pár mučících nástrojů, kříž s podepřenými lebkami a rakev s letáčky.,,V našich rakvích se vaše krásné noční můry stanou realitou." hlásají.
V klubu Temná květina se na parketu už po poledni svíjí několik tanečníků,připomínají mumie.,,Dětství za nic nestálo.Naši se pořád handrkovali.Matka domů po rozvodu začala vodit jednoho frajera za druhým.Nosím to, co vyjadřuje moje pocity bolesti a vzteku.Z mojí strany nejde o žádnou pózu.Jen mezi podobnými lidmi se cítím dobře."říká Daniel Poppendick z Ludwigsburgu.Na očích má mléšné kontaktní čočky,nejsou mu vidět zorničky.

GOTICKÉ MĚSTO
Všichni se rádi fotí.,,Pro hodně lidí je festival jen módní show.Navlečou si kostýmy a předvádějí se.Říkame jim šmucky." poučuje Mirek s tím,že Čechů přijelo na festival kolem patnácti.
Atmosféra Lipska plného duchů je uhrančivá.Dnem i nocí teče alkohol proudem. Není divu že jsou vlastní obchodníci spokojeni.Výčepní v nedaleké hospodě to shrne za všechny: ,,Je mi jedno,jestli jsou v černém nebo růžovém.Ať se městem prohánějí třeba gotzily,hlavně když udělají útratu." Navíc gotici nejsou agresivní,což napomáhá klidnému soužití.
,,Festival navštíví na dvacet tisíc lidí. Nikdo se tady ještě neporval." dosvědčují pořadatelé.Hodně lidí se v Lipsku ptá,jak velké zastoupení má kultura v gotické Praze.Co na to odpovědět?,,V Německu je až osmdesát tisíc, u nás kolem tří stovek gotiků" odhaduje čtyřiadvacetiletý externí redaktor časopisu Pevnost Jan František Stříbrný známý jako Silver.
Dost dobře vystihuje gotickou scénu v česku autorka knih o magii Petra Neomillnerová: ,,Omladina má ráda temné a dekadentní věci. Gotika to splňuje.Temná hudba, bolest, kostýmy a koketování se smrtí jsou hlavně rekvizity.Stejně to většinu lidí nejpozději do pětadvaceti přejde."


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bels Revenge Bels Revenge | Web | 12. května 2010 v 21:38 | Reagovat

Mohlo to být horší.. nebýt úvodu a pár zkreslených názorů, je to celkem fajn :)

2 Chloë Chloë | Web | 15. května 2010 v 13:42 | Reagovat

Mne to problém nerobí, ale asi si radšej za zdoj mala uvieť toho dotyčného, od koho ten článok mám ja :D

3 Chloë Chloë | Web | 15. května 2010 v 13:42 | Reagovat

Aha..blog nenalezen..tak nič :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama