Ghotika-co to vastně je??

6. července 2010 v 22:07 | http://angel-jane.blog.cz/ |  Články
Dnes večer jsem opět neměla, co dělat a tak jsem se rozhodla zase zapracovat tady na tomto blogu. Při zadání do vyhledávače slovo gothic mi vyjely spíše stránky o té hře Gothic, než to, co jsem myslela a tak jsem schválně zadala Ghotic a mé zděšení bylo na světě. Tolik blogů… S krvavými obrázky… Naštěstí první na který jsem klikla, sice obsahoval krvavé obrázky, ze kterých se mi až ježily chlupy na zátylku, ale jediný článek, který se nějak stahoval k tomuto se tam našel a k mému překvapení velmi dobrý. Nemám k němu co dodávat, (až na zkomolený název)o té historii je to tam správně snad, pokud je špatně, opravte ho, pokud ne, můžu si oddechnout, že dnešní noc nebyla hrůzostrašná.
Co slovo "gothic" vlastně znamená?
*Architektonický styl, například určitý typ katedrál.*
*Elegantní styl psaní písmen. *
*Údaj určité atmosféry v příbězích, ve kterých se dějí zvláštní tajemné věci na temných a osamělých místech, jako jsou ruiny, hřbitovy… *
Slovo Gothic pochází z pojmenování Germánského kmene Góthů, kteří kdysi vnikli do Itálie a rozdělili Římskou říši. Právě Italové jsou odpovědní za špatné asociace se jménem Gothic, kterému přisuzují význam "barbarský". Pojem Gothic, jak ho známe dnes, pochází z časů pozdního středověku a byl používán k označení uměleckého směru a architektonického stylu,který byl reakcí na předcházející Románský sloh.
Reakce Gothického hnutí na Románský bylo: " Už se více nemusíme bát Boha, můžeme ho chválit."
S tímto jiným stylem se změnila i móda. Převážně dlouhé šaty s bohatými ozdobami a špičatými rukávy.Ze začátku si lidé oblékaly prosté, jednoduché, střízlivé až usedlé šaty, ale pak se začali oblékat zdobené tuniky s límci a zdobenými rukávy. Gothický styl se brzy stal velice populární a vyvinul se zněj i umělecký styl.
Četné malby a sochy byly v tomto stylu vytvořeny v období od 12. do 16. století.
Třebaže Gothický styl byl víc a víc ovlivňován vírou (náboženstvím), Gothic si udrželo svůj negativní význam. Tímto stylem více méně skončil středověk a nový styl, nazývaný Neoklasicismus, se dostavil jako reakce na Gothiku. Neoklasicismus se opět vrací k jednoduchým, základním formám a strohosti. V kontrastu s radostným stoicismem Gothiky.
Okolo roku 1800 Gothika oživla.
V tomto období byla více a více spojována s mystikou a nadpřirozenem. V 19 století se Gothika stala módní záležitostí ještě jednou. Hodně kostelů bylo stavělo v tomto stylu na památku " století víry". Gothická literatura se skládala z kombinace strachu, hrůzy a mystické stránky života a smrti. V této éře byla představena postava upíra.
Gothika v dnešní podobě vznikla na začátku 80. let 20. století. Je chápána jako druh doplňku punkerského hnutí, které vzniklo ze stejné myšlenky: byl čas pro něco nového, něco extrémního a něco vymykajícího se průměrnosti. Ale právě jako punk a všechny ostatní trendy, gothika opět ustupovala do pozadí.
Přes několik minulých let Gothika se opět objevila a díky skupin jako Within Temptation (která ve skutečnosti není Gothickou skupinou), Gothika přestala být nepřístupná většímu obecenstvu.
Vaše Miss Nothing
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama