Co je gotická kultura

24. srpna 2010 v 11:10 | Miss Nothing → sadagares.bloger.cz |  Články
Článek naleznete ZDE.

To je v podstatě nedefinovatelné, protože "Goth" znamená pro každého sympatizanta něco jiného. Mnoho jich převzalo netradiční módu, aby se odlišili od ostatních mladých. Gordon A. Crews, děkan School of Justice Studies na Roger Williams University v Bristolu bádá v oblasti, okultismu, a který, podle něho, je zahrnut do gotické kultury. Říká: " Je na každém, aby si definoval co je "Goth" sám. Mentalita je " Chci mít pokoj, ale zároveň chci být vidět. Chci vidět šokované tváře okolí"

Některé běžné sledované faktory jsou:

* Specifický druh hudby, umění a literatury
* Extrémní používání černého oblečení, světlého makeup u, nezvyklých účesů, piercingů, věcí souvisejících s "bondage" atd.
* Fascinace středověkem, Viktoriánskou a Edwardiánskou historií.
* Nošení symbolů jako křesťanský kříž, egyptský ankh, nebo "Oko Boha Ra", případně "Horovo Oko", wiccařských pentagramů, satanských obrácených pentagramů atd.
* Gotici mají tendence se chovat nenásilně, pacifisticky, pasivně a tolerantně. Mnoho médií chybně spojuje Gotiky s extrémním násilím, nesnášenlivostí menšin, rasismem a podobně.
* Mnoho Gotiků píše o depresích. Zdají se být na veřejnosti zasmušilí a nespolečenští. Často jsou mnohem "šťastnější a bezstarostnější" ve společnosti jiných Goths.
* Příklady deprese jsou: "Tigriss," komentujíc svůj život, píše: " Moje gotická osobnost mi úplně vyhovuje. Moje černé oblečení a temná hudba odráží moje deprese, bolest a vztek, které naplňují můj život. Spousta mých gotických přátel je z dysfunkčních rodin a měli stejně těžké dětství, jako já. Identifikujeme se mezi sebou skrz náš temný makeup a bolestnou minulost" Vědec Jasim Tamlin komentuje: " Když se podíváte na 640 stránek, které jsou zaneseny na Gothic Web Ring, najdete většinu z nich naplněny zoufalstvím, depresemi, vztekem, záští, beznadějí a úzkostí" - Mnoho lidí se obrací ke gotické subkultuře pro prožití těžkých období ve škole, kde se cítili jako vetřelci a snažili se tyto pocity nějak vyjádřit . Někteří našli tuto scénu skrz literaturu. Někteří chtějí šokovat, někteří nosí černou, protože zeštíhluje.
* Gotická hudba se často zabývá provokativními tématy, soustředí se hlavně na sociální zlo (jako rasismus, válka, nesnášenlivost skupin atd). Snaží se poukázat na " hnusná, nešťastná" témata, která chce severoamerická kultura ignorovat a zapomenout.
* Fascinace smrtí. Snaží se najít jinou cestu smýšlení o životě - najít krásu v životě, bolesti a smrti. To vše je hledáním nesmrtelnosti.
* Někteří Gotici rádi hrají role playing games, nicméně RPGčka nejsou rozhodně nedílnou součástí Gotické kultury. Jen touha po kreativitě a intelektuálním vyžití na Gotické scéně dává větší pravděpodobnost si tyto hry užít.
* Další zájmy: díla autorů jako Dante, Byron, Tolstoj, německý expresionismus, němé filmy, psaní hudby, malování, kresby, atd.


Historie a pozadí

Slova Goth a Gothic má mnoho, převážně nesouvisejících významů:

* jméno germánského kmene Visigothů, kteří svrhli římskou říši. Z tohoto zdroje vznikl pojem "Goth" jako necivilizované osoby, barbara.
* styl architektury západní Evropy, který byl populární mezi 12. - 16. století
* styl horrorové/záhadné literatury, která je temná, děsivá a ponurá Goth, jako moderní hnutí, se začala rozvíjen jako odnož punk rockové scény.

Zatímco punkrock vadnul, Goth přežil vytvořením vlastní subkultury. První použití termínu "GOTH" v současném významu je datováno do televizního programu BBC, kde Anthony H. Wilson , manažer kapely Joy Division, popsal kapelu jako "gotickou" ve srovnání s populárním proudem (mainstreamem). Toto jméno zůstalo. Nošení černého oděvu bylo původně "reakcí na barevnou disko muziku sedmdesátých let". To zůstalo také. Hnutí se utvářelo v Londýnském klubu Batcave na počátku osmdesátých let. Do USA se dostalo přes Californii. Gotik je představen například v hororovém snímku The Crow (Vrána) z roku 1994. další gotické filmy jsou původní Nosferatu, barevná předělávka Nosferatu the Vampyre a Kabinet Doktora Caligariho. Oblíbené hudební skupiny jsou Bauhaus, Siouxsie and the Banshees, The Sisters of Mercy, Dead Can Dance a mnoho dalších.

Náboženství

Mnoho gotiků reflektuje populární kulturu a jsou křesťany. Ateismus, agnosticismus, New Age, gnosticismus, šamanismus, wicca, novopohanství a další menšinové skupiny věřících se mezi gotiky vyskytuje o dost častěji nežli v obecné populaci. Gotici často nosí křesťanská kříž, nebo krucifix, který někteří považují za předkřesťanský náboženský symbol. Jiní nosí zase symboly spjaté s New Age, a starodávné egyptské symboly. Někdo je nosí jako výraz své náboženské příslušnosti, někdo z legrace, a některým se prostě jen líbí jejich vzhled. Náboženství je na gotických diskusních serverech často diskutováno. Spousta písní, názvů kapel a desek jsou křesťanské tématiky.

Veřejnost často nesprávně spojuje gotiky s Marilynem Mansonem. Manson veřejně vystupuje jako stoupenec Církve Satanovy. Byl vysvěcen na kněze Církve Satanovy zakladatelem Antonem LaVyem. Mnoho fanoušků se o něm zmiňuje jako o Reverendu Marilyn Mansonovi (ve skutečnosti Manson není stoupencem této církve, jako Reverenda Církve ho jmenoval zakladatel Anton La Vey). Z této spojitosti se satanismem vznikla domněnka, že gotici jsou často napojeni na satanismus. Samozřejmě existují satanisté, kteří jsou zároveň i gotiky, ale není jich příliš.
Vlastní doslov: Článek se mi celkově líbil, jen se mi nelíbí část "Příklady deprese jsou: "Tigriss," komentujíc svůj život, píše: " Moje gotická osobnost mi úplně vyhovuje. Moje černé oblečení a temná hudba odráží moje deprese, bolest a vztek, které naplňují můj život. Spousta mých gotických přátel je z dysfunkčních rodin a měli stejně těžké dětství, jako já. Identifikujeme se mezi sebou skrz náš temný makeup a bolestnou minulost" Vědec Jasim Tamlin komentuje: " Když se podíváte na 640 stránek, které jsou zaneseny na Gothic Web Ring, najdete většinu z nich naplněny zoufalstvím, depresemi, vztekem, záští, beznadějí a úzkostí" nedokážu si pomoct, ale nemám ten pocit, že by gothici měli všichni rozvrácené rodiny a špatné vzpomínky z minulosti. Ano soudím teď podle sebe, nevím jak je to u všech ostatních, i když vím o některých, co to nemají lehké stejně si nemyslím a nesouhlasím až tak s tím, co tady napsali. A deprese? Depresi má někdy každý a to ať už z práce, protože má termín odevzdání, který je skoro za dveřmi nebo proto, že se mu najednou smůla přilepila na paty.
Vaše Miss Nothing
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Be nice Be nice | 1. února 2013 v 10:43 | Reagovat

Zkopírováno od Sanctuary.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama