Gothická kultura 5x jinak

2. září 2010 v 14:39 | Miss Nothing → adelaide.vzpomina.cz |  Články
Článek objeven ZDE.

Co bylo dříve, dnes už není nebo je více či méně jiné. Všechno se vyvíjí. Jak jde čas, vznikají nové mutace různých stylů, ať již hudebních nebo nehudebních. A tenhle "trend" se nevyhnul ani Gothické subkultuře.
Na počátku byl Gothic rock, deathrock a punk se svými odnožemi. Slovo GOTH nebylo potřeba nijak dále rozvádět nebo hledat definice. Nebylo proč.
Ovšem dnes už vymezení tohohle pojmu není až tak jednoznačné. Do gothické subkultury se přimíchávají některé styly, které jsou, dalo by se říct, samostatnými "podškatulkami" na této scéně. A o několika "směrech" bych teď chtěla stručně pohovořit:

1)    BATCAVER
Slovo BATCAVE(R) se postupem času vžilo jako označení pro Goths řadící se do "tradiční" old schoolové hudební subkultury.
Siouxsie & the Banshees, Sisters of Mercy, Christian Death, často i staré punkové kapely... Prostě "odkaz" londýnského Batcave klubu (pro detailisty - pouze přirovnání, SIsters například v Batcave - pokud je mi známo - nehrály ;) ).
I s tímto stylem se pomyslně pojí určitý "dress code" (dobrovolný, samozřejmě) velmi podobný imagi různých deathrockových kapel (death hawky, sítě, roztrhané silonky jako doplněk čehokoliv, nášivky, loga a obrázky příslušných kapel, většinou těžké botky, více nebo méně výstřední make up.... kreativitě se meze nekladou). Z tady jmenovaných stylů má tenhle největší rozmanitost, co se vzhledu + oblečení týká.
...
...
2)    CYBER GOTH
Tahle kultura se utvořila hlavně kolem elektronicky a industriálně znějící hudby (EBM, future pop, mutace Industrialu...)Jedná se o různé futuristické kreace, prapodivné účesy a bizardní kombinace doplňků (plynové masky, "letecké" brýle, pseudo dready, cyber locky, platformy, pestré barvy jako svítivě zelená nebo modrá...). Vidíme tady hodně často velké množstvípiercingů nebo tetování…
..
..
3)    VICTORIAN GOTH
Nebo taky "romantic goths". Lidé, hlásící se k období Romantismu a Novoromantismu.
Elegantní dámy v dlouhých šatech a honosných róbách a gentlemanové vypadají jako dřívější šlechtičny a šlechtici. Samet, krajka, korzety, vkusné doplňky jako vějíře, cylindry a nebo vycházkové hůlky, estetika a elegance jsou kladeny na první místo. Decentní make up je pravým opakem stylu Cyber. Velkou roli zde taky hraje umění, především literatura a malířství.
...
...

4) GOTHIC LOLITA
Tenhle styl má původ v Japonsku.
Dress code je tady nejdůležitější, dokonce prý existuje i jakýsi "kodex", jak se Gothic Lolitky mají oblékat a chovat.
Roztomilé slečny vypadající téměř jako z nějakého anime, krátké nadýchané sukýnky, punčochy a podkolenky, kraječky a volánky, culíčky... cílem je vypadat jako panenka.
Související styly jsou j-rock a tzv. Visual Kei.
...
...
5) MANSONITE / METALHEAD / BABYBAT
Á nakonec něco, co s Gothic scénou souvisí v negativním smyslu.
Znáte to všichni - metalové skupiny jako Marylin Manson, Cradle of Filth, HIM, Nightwish a Within Temptation, především a většinou černo černé oblečení, trička a mikiny s logy kapel, motivy Satanismu, pentagramy, krev, sebepoškozování, deprese z toho, že nikdo nerozumí jejich "prokleté duši", negace čehokoliv, co se nejeví dost "tajemné" nebo dost "se smrtí související" a podobně. Myslím, že netřeba se rozepisovati.
Většinou výhradně záležitost těch, kteří se s pojem GOTHIC setkali poprvé a narazili na mylné informace.
...
....
6) VAMPIRE GOTHS?
Přemýšleli jsme s jedním klukem na chatu, jestli bychom mohli pro něco použít pojem Vampire Goths.
Na jednu stranu bych řekla, že ano. Přece jen, knihy a filmy s upíří tématikou jsou docela silně ovlivňující prvek. Já osobně k tomuhle mám hodně kladnej vztah, miluju "pohádky" o upírech a o nemrtvých a tak vůbec - znáte to.
Ale háček je v tom, KDO by tedy do téhle "škatulky" spadal. Z toho, co vídám na internetu, soudím, že upíři a vampyrismus se pojí spíš s lidmi jmenovanými v 5. skupině.
Také je to obecně často (patrně díky módě a vizáži - moderní upíři a upírky jsou elegantní pánové a krásné dámy) bráno jako prvek Victorian Goth stylu..
...
...


Doslov Shadows & Illusions: Tento článek se mi opravdu velmi líbí :o). Nemám co bych vytknula k tomuto článku. Opravdu ne. Jen možná mě převapilo, že hned jako druhé jsem viděla Cyber Goth, kteří jsou (jak to tak sleduju já) hodně populární a s tradičními goth nemají nic společného.
Vaše Miss Nothing
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 rozhodovatel rozhodovatel | 13. ledna 2011 v 22:57 | Reagovat

Cyber nepatří mezi Goth.

2 Auri Biersack Auri Biersack | 20. září 2012 v 18:23 | Reagovat

[1]:  Cyber Goth patří mezi goth... Vizuálně tak nevypadají, ale z hudební stránky ano... Ke "klasickému" goth stylu patří hudba, jako Darkwave, gothic rock, post punk, ebm, industrial, electro, psycho, horror :) ..Cyber gothic (pokud já vím) poslouchají hlavně industrial, electo a pod.

3 Makyna Makyna | 21. října 2012 v 20:56 | Reagovat

já myslím, že by se dalo přidat ještě něco jako Goth mix, protože jako to sleduju tak nepatřím do ničeho, spíš to střídám nebo od každého něco :D. Jinak to je pěkný článek :D

4 eevi eevi | 2. srpna 2014 v 14:15 | Reagovat

Super článek, fakt skvělý nápad byl, že ses rozhodl/a rozdělit gothiku do těchto skupin, protože není gothik jako gothik, že, člověk od člověka je odlišný, každý se obléká trochu jinak...... Akorát mi přijde nepochopitelné, proč se tady srovnávají extrémní kapely MM a Cof s úplně odlišnými HIM, Nightwish a Within Temptation.

5 System filed System filed | 22. listopadu 2014 v 23:59 | Reagovat

Prvy koment je pravdivy cyber nepatri medzi goth a pokial viem samotny vyznavaci tohoto "stylu" sa s goth subkulturou nestotoznuju

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama