Gothická subkultura

2. září 2010 v 14:02 | Miss Nothing→ lady-veronica.blogerka.cz |  Články
Článek naleznete ZDE.

Gothický styl, "normální" lidé v tom vidí pouze morbidní chování, hlasitou hudbu, alkohol a drogy. Ale kde je pravda?
Gothický styl je projev osobnosti určitého druhu lidí s jiným cítěním než jaké vykazují "normální" lidé. Gothové jsou lidé, kteří vidí krásu v temných věcěch, temných chvílích i morbidních a temných místech(kostely, hřbitovy, zříceniny,.....). Gothové jsou sami sebou v temném slova symslu. Tíhnou k černým věcem, milují noc a libují si v temné lásce.
Jak se stát Gothem?
K tomu jak se stát gothem neexistuje přímí návod, jelikož to samo musí z vás vyjít ven.
Být goth neznamená, že budete jen poslouchat gothické hudební skupiny či číst jen gothické romány. Gothem musíte být hlavně uvnitř sami sebe. Snad vám k tomu dopomůže jeden komentář, který jsem četla v diskuzi o gothech.Zněl takto:
Ano, gothic styl je morbidní(svým způsobem). Víš, smrt patří k životu, tak proč to nedat na jevo? A právě to goth dělá. Goth si připouští jen to co pravdou je již po staletí. Smrt patří k životu a tajemná místa jsou tak lákavá, tomu se nedá odolat. Zároveň je to potřeba být jiný, spíš než potřeba je to nutnost. Jen se někdy rozhlédni okolo sebe, co vidíš? Jen vyumělkované bárbíny jak kráčí ve svých vysokých botičkách div jim neleze prdel z minisukně. A tomu dnes prej říkají moda. Pak si prohlédni gothy. Nosí co se jim líbí, líčí se jak chtějí. Jsou takový jací jsou uvnitř sami sebe. A o tom to je, je to o tom být sám sebou. Ti lidé co každý den míjíš na ulici, ti lidé se kterými se stýkáš jen předstírají, protože chtějí někam patřit, ale při té honbě za škatulkou si neuvědomují, že ztrácí sami sebe. To je podstata toho být goth. Znamená to "být sám sebou" v morbidním slova smyslu.


Je špatné být Goth?
Podle mě ne, podle okolí ano. Záleží to na názoru. "Normální" lidé v tom vidí špatnost, něco co se nemá podporovat. Vychází to z lidského myšlení. Mnozí si myslí, že být goth znamená řezat se žiletkou, brát drogy a sexovat i na hřbitově. Popravdě, nikdy mě nepřestane udivovat lidská hloupost a zkreslené názory blbounů, kteří o tom neví ani prd.
Stejně jako v kultuře, tak i v gothické subkultuře existuje mnoho různých druhů gothů. Jelikož jsou lidé tupí už od přírody je jasné, že je budou házet do jednoho pytle a křičet na celé kolo, že být goth je špatné. Téhle blbosti se snad nikdy nepřestanu smát :-D
Druhy gothů
1, Nábožensky založení gothové-
Do této větve gothické subkultury se řadí gothové, kteří věří v nadpřirozenou sílu(Exostence boha, satana, ATD.....). Právě tato gothická větev se dělí ještě na mnoho menších škatulek.
a)Satanistyčtí Gothové- se dělí takto:
*Gothové, kteří vyznávají Satana jako boha
*Gothové, kteří vyznávají satana jako symbol
*Gothové, kteří používají satana jen jako čirou provokaci společnosti(většinou ani neví co nosí na krku za symboly)
b)Gothové zabývající se magií jako celkem(vykládají karty, zabývají se mýty a tak podobně).
c)Náboženští gothové-
Je to k neuvěření, ale v gothické subkultuře nezáleží jakého jste vyznání. To znamená, že goth může být i věřící, ačkoliv se to příliš neshoduje s vírou "normálních" věřících. "Normální" věřící by řekl, že je to rouhání. Goth by jen řekl: " A co je na tom, že věřím v boha?"
2, Ateističtí gothové-
Nevěří v nic, jen sami v sebe. Obdivují gothické umění(to vlastně všichni).
3, Hudebně založení gothové-
Dávají přednost gothické hudbě. Vyvišují ji a horečně obdivují gothické skupiny. Přímo se s gothickou hudbou stotožňují. Většina z nich se snaží založit si svou vlastní skupinu.
4, Gothové literárně založení-
Jsou to gothové, kteří se místo hudby stotožňují pro změnu s gothickými básněmi a romány. Většina z nich sama píše.
Shrnutí názvu "Gothická subkultura"
Gothická Subkultura je určitý životní styl, odlišný od normální kultury, ve které žijeme od narození. Subkultura je životní styl, je to seskupení lidí, kteří vyznávají jiný životní styl než ten, který je všude kolem nich a je pokládán za normální a jediný správný. A jelikož je tam slovo kultura(cituji ze slovníku co to znamená:"Kultura je souhrn duchovních a hmotných hodnot vytvořených a vytvářených lidstvem a charakterizující historicky dosažený stupeň ve vývoji společnosti.").
To znamená, že pokud řekneš "patřím ke gothické subkultuře", říkáš tím, že patříš k lidem, kteří nevyznávájí pouze hudbu a tento stejnojmenný hudební směr. Ale jsou opravdovou subkulturou, subkulturou se svou poezií, uměním, literaturou jako celkem, hudbou a obecním smýšlením. Navíc tato subkultura vznikla z kultury, kterou známe od dětství, žijeme v ní atd. Sub-znamená latinsky pod, čili říkáme-li subkultura mluvíme o podkultuře, protože kultura tak jak ji známe je prvotní a podkultura je reakce na určitá pravidla prvotní kultury. Ale jelikož je ve slově subkultura slovo kultura, tak snad nemusím vysvětlovat, že se tím pádem nejedná pouze o vyznávání hudebního stylu.
Doslov Shadows & Illusions: Na celém článku mě nejvíce fascinuje a bije do očí odstavec o tom, jak se stát gothem a také poslední věta s tím, že se neojedná pouze o vyznávání hudebního stylu. Z toho komentáře, který je uveden v článku jak se stát gothem, mi tak připadá, že spousta mladých lidí, co právě chtějí zapadnout, ale zároveň být něco šokujícího a výjimečného se stává právě goth nebo emo pozéry, protože barbínky, šamponci a další jsou takoví všední…. Rozhodně všednější než goths. Nakonec, ale musím dát zapravdu, že goths jsou opravdu sami sebou, nekopírují jeden druhého, vždy každý přijde s něčím na sobě zajímavým, ale je to o HUDBĚ. Ačkoliv nejsou žádná pravidla, které by goth people omezovala jedno by přeci jen mohlo být a tím pravidlem je HUDBA. Gothic rock, Death rock, New-wave, Darkwave, post-punk a spousta dalších, jen ne metal…prosím ten opravdu ne!
Co to je za rozdělení a zaškatulkování goths? O tom jsem ještě neslyšela :D. Pobavilo mě, že se goths ještě dělí na "Ateističtí gothové, literárně založení gothové, hudebně založení gothové…." :D. To mě pobavilo, takové rozdělení samozřejmě není.
Závěrem ještě opravím, že i když je gothic subkultura jistým životním stylem, nežijeme v ní od narození. Gothic subkultura je postavená na HUDBĚ a i přesto, že goths mají celkem rádi hřbitovy, staré budovy, líbí s jim třeba dark art, pravidlem to není a i přes stejné či podobné myšlenky to některé goths nemusí vůbec spojovat, protože člověk je každý jiný a má svou vlastní hlavu. Goths nejsou psychicky labilní, nejsou smutní, nemají v jednom kuse morbidní myšlenky. Jsou to lidé s úsměvem, s vtipnými historkami a s životem ve svém těle.
Ps: U tohoto článku na stránkách, kde jsem jej objevila, bylo také zveřejněno, kolikrát byl přečtený. Psalo se tam 70x. Kdyby si jej tedy každý člověk přečetl jen jednou, znamenalo by to, že 70 lidí dostalo mylné informace.
Vaše Miss Nothing
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 chyba chyba | 8. března 2013 v 15:20 | Reagovat

Jak se stát Gothem?
K tomu jak se stát gothem neexistuje přímí návod...přímÝ :)

2 Isabell Isabell | 9. května 2014 v 20:31 | Reagovat

Jsem gothicka co veri v nadprirozeno (studuje ho a cti jej - stejne tak I temnotu), poslouham pouze gothickou hudbu (black & death metal,  klasickou hudbu, alternative a death rock). Rada ctu filozofii a poezii, divam se na horory ( I klasicke napr. Nosferatu 1922) Tak by me zajimalo co jsem. Diky za odpoved

3 n. n. | E-mail | 19. prosince 2016 v 20:05 | Reagovat

Jednoducho nechápem prečo nemôže byť človek goth ak počúva metal... Jasné že je to aj o tej hudbe ( je niečo iné keď počúvaš presladený pop alebo rap iba o nadávkach ), ale je to životný štýl.
Keď milujem temnotu, strácam sa vo svete medzi dobrom a zlom a hlavne keď som len sám sebou a nesnažím sa nikomu prispôsobiť a popri tom počúvam metal alebo grunge rock môžem byť goth ak sa tak rozhodnem. Je to o tom čo si vybereš.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama