Goth Hnutí

21. července 2011 v 12:41 | Miss Nothing |  Články
"Dárk a ívl děti"? Satanisti? Uřvaná metalová hudba? Vyvolávaní duchů? Černá barva? Puberťátský trend? Co je to ta gothic subkultura?
Na tuto věčně zaznívající otázku a na tyto všechny "mýty" je spousta odpovědí a spousta názorů, ovšem těch pravdivých je málo a jsou většinou přehlušeny těmi nesprávnými informacemi malých dětí, které tomu nerozumí. Proto dnes opět malé uvedení věcí na pravou míru.
Gothic hnutí se zrodilo na přelomu 70. a 80. letech ve Velké Británii, konkrétně v klubu Batcave v Londýně. Batcave je vlastně taková kolébka gothic subkultury a taky úplně první přívrženci tohoto hnutí a hudby se nazývali batcavers (mn.č.).
Proč vlastně najednou vzniklo něco takového? Protože světem se divoce řítil punk a ačkoli měl úžasnou myšlenku upozornit na sebe, vzdorovat, vyjádřit nesouhlas, dělal kolem tohoto všeho asi trochu moc velký bordel. Uřvaná hlasitá hudba, anarchie, alkohol, divoký styl života a některým lidem se to prostě nelíbilo a rozhodli se na sebe upozornit, odtrhnout se od stáda a vyjádřit svůj názor, svůj nesouhlas trochu klidnější formou.
Abych se konečně dostala k tomu nejdůležitějšímu - K HUDBĚ. Jak už by mohlo malinko napovídat, samotná hudba význačná pro gothic hnutí se vyvinula z punku. Úplně první pokusy byl v podstatě obyčejný punk jen obohacený o temné prvky s temnými texty hovořící o důležitých věcech, tento nový hudební žánr nese do dnes název GOTHIC ROCK. Tato hudba byla velmi inspirativní a především to bylo něco nového, neoposlouchaného a tak si brzy našel spoustu fanoušků. Gothic hudba má tedy silné kořeny v punku, což znamená, že hudbou goths je i POST PUNK a jaké další hudební žánry jsou základními stavebními kameny gothic hnutí, na kterých to celé stojí? Již zmíněný GOTH(IC) ROCK, POST PUNK, DEATH ROCK, HORROR PUNK, DARK WAVE, NEW WAVE,DARK CABARET…
A teď už jen velmi stručně ke všemu ostatnímu. Jelikož goth hnutí je postavené na hudbě a každý hudební žánr doprovází i image a je jedno jestli je to hip hop, country nebo metal, jejich posluchače poznáte na první pohled, stejně jako goths. Natupírované číra (ale je úplně jedno jaké máte vlasy), upnuté kalhoty, řetězy, rozthaná trika, korzety, těžké boty, různé síťoviny, ale v podstatě vše, co se samotnému člověku líbí a v čem se cítí dobře a k tomu docela často výrazné líčení (kromě na bílo natřených pysků primalexem). K této hudební subkultuře se v žádném případě neřadí tzv. gothic metal, o kterém by se dalo polemizovat, jestli vůbec existuje. Goths nerovná se satanisti. Je jedno jestli jste katolík, ateista nebo pohan. Ačkoli je nejčastější barvou černá není to jenom ona, která vyplňuje šatníky goths, někteří posluchači a přívrženci tohoto hnutí nosí černou třeba jen výjimečně.
Doufám, že jsem srozumitelnou formou shrnula to nejdůležitější a pokud Vás trápí nějaká otázka, ohledně něčeho, co se s gothic subkulturou spojuje, zeptejte se a já ráda na toto téma napíšu článek pokud budu s to odpovědět :o)
Vaše Miss Nothing
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Katharine Katharine | Web | 22. července 2011 v 12:44 | Reagovat

Krásne, jednoduché, výstižné :)

2 Mary Mary | Web | 22. července 2011 v 13:53 | Reagovat

[1]: Přesně tak, nelze najít chyby...

3 kirma-lee kirma-lee | Web | 23. dubna 2012 v 17:14 | Reagovat

Hodně lidí se se mnou hádalo, že gothic metal prostě existuje, že je to absolutní špička v hudbě gothiků...Podle mě je to pitomost. Jak říkáš, neřadí gothic nejsou satanisti a podobně.
Další věcí, se kterou se často setkávám je přiřazování různých skupin do gotické subkultury-skupiny jako Evanescence, Within Temptation, a podobně. To jsou podle mě rockové skupiny, hlavně ti Evanescence. Amy Lee se možná obléká jako gothic, ale rozhodně nehrají tento styl hudby.

Nádherný článek, dost jsem si z něj vzala. :)

4 Davey-Disorderman Davey-Disorderman | E-mail | Web | 21. února 2013 v 20:06 | Reagovat

čau čau  mrtněte na moje stránky najdete tam mnoho Punk,HC,Post-punk,Goth a podobnejch hudebních lahůdek převážně z 80 let  ke stažení (stále přibejvají další)

http://www.disorderbrain.estranky.cz/clanky/hudba/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama